
«Jenter spiller kun fotball for å ha det gøy!» har jeg hørt mer enn en gang. Betyr dette at jenter kun spiller fotball for å «leke» og kun ha fokus på det sosiale? Selvsagt vil jenter ha det gøy via mestring og utvikling! En spørreundersøkelse gjennomført av NFF Indre Østland sammen med en gruppe praksisstudenter fra Høgskolen i Innlandet avd. Lillehammer gir oss interessante svar.
Vi trenger flere supportere for å opprettholde tilbudet. Vil din bedrift bidra? Klikk her.
Hva er ditt mål med å spille fotball?
Jenter ønsker å ha det gøy med fotball (365 av 555 svarte dette), samt holde seg i form (309 av 555 svarte dette). Deretter er det hele 264 som har krysset av for å bli så god som mulig.
Klubbutvikler for jenter i NFF Indre Østland, Jeanette Kristiansen Ringstad, kommenterer følgende i sin oppsummering:
-Det å ha det gøy og det å holde seg i god form scorer høyest. Nærmest følger imidlertid det å bli så god som mulig. Noe som bringer en ny myte på banen – «Jenter spiller kun fotball for å ha det gøy!». Som tidligere nevnt tror jeg det er sjelden man velger å holde på med noe lenger i det øyeblikket man ikke lenger finner det gøy. Samtidig er det ikke nødvendigvis en link mellom det å ha det gøy og det å leke eller kun ha fokus på det sosiale. Og om tiden hvor det var slik noen gang har vært der – tror jeg definitivt den er forbi nå. Og det stiller ytterligere krav til oss i form av faglig sterke trenere for våre jentelag og gode planer for deres utvikling.

Du vil kanskje lese: Mange lokale sonespillere
Hvilke egenskaper er viktig hos en trener?
Foreldretreneren er sterkt utbredt i Norge. Det gjelder også i vår krets. Undersøkelsen viser at 72% av jentene trenes av en av foreldrene på laget. Av disse foreldrene er hele 92% menn og kun 8% kvinner.
Den minst viktige egenskapen: Gjøre alt for å vinne kamper.
Den viktigste egenskapen: Se hver enkelt.
Her følger de viktigste funnene i undersøkelsen (oppsummert av NFF Indre Østland):
- Det er større mulighet for at jentene spiller fotball i ungdomsårene dersom de begynner når de er 7 år eller yngre.
- Det er større mulighet for at jentene spiller fotball i ungdomsårene dersom de startet å spille fotball på et rent jentelag.
- Jentene oppgir det å bli så god som mulig som en av de tre viktigste målene med å spille fotball. Påstanden om at «Jenter spiller kun fotball for å ha det gøy» stilles med det under sterk tvil.
- Det å være en del av et lag og det å få utfordringer er vesentlig viktigere enn om venninne spiller fotball. Og jentene ville ikke sluttet å spille fotball selv om venninnene gjorde det. Så påstanden om at jenter slutter hvis venninnen gjør det blir også satt under sterk tvil.
- Jentene synes de viktigste egenskapene til en trener er å være sterk fotballfaglig og å se alle spillerne på laget.
- 40% av jentene ville sluttet eller vet ikke om de ville fortsatt å spille fotball dersom laget deres måtte slås sammen med et annet lag eller samarbeide med lag i en annen klubb.
- 58% av jentene oppgir at de har et likestilt tilbud i klubben sin.
Les hele rapporten ved å klikke her.